AB, ABD’nin elektrikli otomobillere vergi indirimi kararından memnun

AB Kurulu, ABD’nin enflasyonu düşürmek için hazırladığı ve vergi indirimleriyle elektrikli araba satın almayı teşvik etmeyi de öngören yasanın yeni yayımlanan uygulama kılavuzunda, AB şirketlerinin Ticari Pak Taşıt Kredisi programından yararlanabileceğini açıkladı.

AB ticari araç satışlarının ABD’deki sübvansiyon programına erişiminin memnuniyetle karşılandığına vurgu yapılan açıklamada, “ABD’deki Ticari Pak Araç Kredileri, üreticilerin iş modellerinde değişiklik gerektirmeksizin AB şirketlerinin kullanımına sunulacaktır” yorumuna yer verildi.

AB ŞİRKETLERİ TEŞVİKLERDEN FAYDALANABİLECEK

Açıklamada, bunun iklim değişikliğiyle gayret ortak gayesinde AB-ABD iş birliğini güçlendirdiği, transatlantik tedarik zincirlerini desteklediği ve her iki taraf için kazan-kazan durumu olduğu kaydedildi.

ABD’li vergi mükelleflerinin AB imali elektrikli araçlardan ve bileşenlerinden yararlanabileceğine işaret edilen açıklamada, elektrikli araçlara yönelik ticari kiralama mukavelesi yapan AB şirketlerinin Enflasyonu Düşürme Yasası kapsamındaki teşviklerden faydalanabileceği hatırlatıldı.

Açıklamada, AB’nin ABD’den kişisel tüketicilere yönelik elektrikli araç satışlarında da ayrımcılık yapmamasını talep ettiği anımsatıldı.

Bu kademede AB’deki elektrikli araba üreticileri ticari satışlarda ABD’deki vergi indirimlerinden yararlanabilirken, olağan tüketicilere satışlarda bu cins indirimlerden faydalanamıyor.

ENFLASYONU DÜŞÜRME YASASI

ABD’de enflasyonun düşürülmesine yönelik kapsamlı sıhhat, iklim ve vergi düzenlemeleri ile çeşitli yatırımların desteklenmesini içeren Enflasyonu Düşürme Yasası, Avrupa’da tartışma konusu oluyor. Yasa, ABD’de stratejik ve pak güç bölümlerine yaklaşık 400 milyar dolarlık yatırım planı içeriyor.

Vergi indirimleriyle elektrikli araba satın almayı teşvik etmeyi de öngören yasa kapsamında, Kuzey Amerika’da üretilen bataryaların kullanıldığı ve bu bölgedeki madenlerden çıkan mineralleri içeren elektrikli araçlara 7 bin 500 dolara kadar vergi indirimi verilmesi üzere düzenlemeler yer alıyor.

AB, vergi indirimlerini ABD’de üretilen içeriğe bağlı hale getiren yeni düzenlemenin Avrupalı araba şirketlerini ve batarya ile yenilenebilir güç ekipmanları dahil yeşil iktisat alanındaki üreticileri dezavantajlı hale getireceğinden telaş duyuyor.

Enerji krizi, yüksek enflasyon ve mümkün resesyon kaygılarıyla sıkıntı bir periyottan geçen Avrupa için endüstrinin geri kalması da temel risk olarak öne çıkıyor. AB, kendi arabalarını kapsamayan kelam konusu vergi indirimlerini ayrımcı buluyor ve ABD’de istisna talep ediyor. (AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir