Almanya basını: Sokaklara asılan Erdoğan afişleri öfke yarattı

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri yaklaşırken, Almanya’nın Nürnberg kentine Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın afişlerinin asılması ülke basınına yansıdı. Bild gazetesi, Almanya’da seçim sürecinin başladığını ve Nürnberg’de afişlerin asılmasına müsaade verildiğini aktardığı haberinde, “İnsan hakları savunucuları öfkeli, ‘Artık bu kadarı fazla’ diyorlar diye yazdı.

ŞEHİR İDARESİ, 25 AFİŞİN ASILMASINA MÜSAADE VERDİ

Nürnberg’in pek çok bölgesine Erdoğan’ın gülerken görüldüğü ve ‘Doğru vakit, hakikat adam’ sloganının yazılı olduğu afişlerin yanı sıra AK Parti afişlerinin de asıldığını duyuran Bild, Nürnberg kent idaresinin 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri ortasında Eski Kent (Altstadt) bölgesi haricinde 25 afişin asılmasına müsaade verdiğini aktardı.

Konuya ait açıklama yapan Yeşiller Partili siyasetçi Cemal Bozoğlu, afişlerin 30 Nisan Pazar günü kaldırıldığını söyledi; lakin, bu kaldırma kararının kent idaresinin kelam konusu müsaadesi geri aldığı için mi alındığı netleşmedi.

‘KAMUSAL ALAN BAYAN DÜŞMANININ POSTERLERİ İÇİN KULLANILIYOR’

Afişlerin toplumsal medya mecralarında da öfke yarattığını yazan Bild gazetesi, Din Bilimleri Araştırma Merkezi’nden (CERES) insan hakları savunucusu ve eğitimci Volker Beck’in “Böyle bir şeye kim müsaade verir?” diye sorduğunu aktardı.

Erdoğan’ın ‘muhaliflere baskı uyguladığını ve pek çok muhalifin mahpusta olduğunu’ hatırlatan Bild, “Uzmanlar, yıllardır Türkiye’nin gitgide daha az demokratik bir hale geldiği ve şahsî bir Erdoğan rejimine evrildiği konusunda uyarıyor” diye yazdı.

Bild’e konuşan Volker Beck, “2017’de İçişleri Bakanlığı afişlere izin vermemişti ama artık veriyor. Türkiye’deki seçimlerin sokaklarımızda yeri yok. Türk partiler Almanya’da ayrıcalıklarını yaşıyorlar Kamusal alan, aydınlığın, azınlık haklarının ve bayan haklarının düşmanının posterleri için kullanılıyor” yorumunu yaptı.

‘SEÇİM KAMPANYASI ALMANYA SOKAKLARINDA

Beck, “Nürnberg kentinin tek taraflı olarak otokrat Erdoğan’ın ve AKP’nin 25 afişine müsaade vermesi artık fazla. Türkiye’deki seçim kampanyası Almanya sokaklarına geldi” dedi.

“Şu an Erdoğan için her şey açık: Anketlerde Kemal Kılıçdaroğlu ile başa baş bir yarış var” diyen Bild, “Buna ek olarak Erdoğan şu ortalar sıhhat meselesiyle uğraşıyor ve kimi seçim kampanyalarını iptal etti” hatırlatmasında da bulundu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir