‘Asırlık’, ‘el yazması’, ‘dededen kalma’ Kuran-ı Kerim… İnternette ev fiyatına satılıyor… Uzmanından uyarı geldi!

İNTERNETTE tarihi eser niteliği taşıdığı belirtilen Kur’an-ı Kerimler, “asırlık’, “koleksiyonluk’, “dededen kalma” notuyla satışa sunuluyor. Yüzlerce ilanın yer aldığı sitede, Tescile Tabi Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Dokümanı bulunduğu belirtilen “asırlık” ve “el yazması” Kur’an-ı Kerim içinse 9 milyon 600 bin lira fiyat biçildi. Zehra Uslu, Kur’an-ı Kerim’in kendilerine anneannesinin dedesinden kaldığını ve en 150 yıllık olduğunu söyledi.

Tarihi eser niteliği taşıdığı düşünülen Kur’an-ı Kerimlerin satışı için oluşturulan internet ilanlarında “asırlık’, “koleksiyonluk’, “dededen kalma” üzere tabirlerin yanı sıra Tescile Tabi Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Evrakı’na sahip olduğu üzere bilgiler yer alıyor. Elektronik ticaret süreçlerinin yapıldığı sitede, “asırlık’, “el yazması” başlıkları altında çok sayıda ilan bulunuyor.

‘EN AZ 150 YILLIK’

İlan sahibi, Tescile Tabi Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Evrakı bulunduğunu belirttiği Kur’an-ı Kerim için 9 milyon 600 bin lira fiyat biçti. İlanda ayrıyeten “Bir asırdan fazla tarihi var. İçinde dualar ve çeşitli nasihat kıssalar yazılı. Anadolu yazması. Aile yadigarı, Osmanlı vaktinden kalma” tabirleri yer aldı.

İlanlar ortasında en yüksek fiyat sıralamasında ikinci olan Kur’an-ı Kerim’e ise sahibi 6 milyon 300 bin liraya müşteri arıyor. Hicri takvime nazaran, 1203 tarihli olduğu belirtilen Kur’an-ı Kerim’in satış ilanında el yazması olduğu vurgulanıyor.

9 milyon 600 bin liraya satışa sunulan Kuran-ı Kerim’in sahibi kişi, Kur’an’ın kendilerine anneannesinin dedesinden kaldığını söyledi. Kendilerinin bildiği kadarıyla Kur’an’ın 150 yıllık olduğunu belirten Uslu, “Belki daha da eski olabilir. Vakit zaman arayıp almak istediğini söyleyenler, oluyor. Daha ucuza almak istiyorlar, lakin daha düşük fiyata satmayı düşünmüyoruz” dedi.

‘ESERLERİN BELGELERİ İSTENMELİ’

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Lideri Neşet Gündüz ise internet ortamında “tarihi eser” olarak belirtilen Kur’an-ı Kerim ve başka nesnelerin satışı hakkında ihtarda bulundu. Müzelere alınması gerekli görülmeyen taşınır kültür varlıkları için müze müdürlüklerince “Tescile Tabi Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Belgesi” düzenlenip, sahibine iade edildiğini anlatan Gündüz, “Bu evrak, sahipleri tarafından yapıta ait alım satım ve el değiştirme süreçleri mahalline en yakın müze müdürlüğünde yapılır. Yeni durum, evrakın verildiği müzeye yazılı beyan edilir. Yasa dışı yollar ile diğerine devredilmesi, satılması ve yurt dışına çıkarılması yasaktır” dedi.

Eserlerin dokümanlarının kesinlikle istenmesi gerektiğini vurgulayan Gündüz, “İnternet ortamında Kur’an’ı Kerim satışı yapılıyor. “El yazması, altın varaklı, tarihi” üzere sözler ile satılıyor. Bunların ne kadar gerçek ve tarihi; tam olarak bilinmeli. Yepyeni olduğu belirtilen yapıtın evrakı istenmeli. Müze müdürlüklerinde satış ve belgelendirme süreci yapılmalı. Dolandırıcılık olaylarına karşı satın almak isteyenler kapora, ön ödeme yapmasın. Evrakı bulunmayan yapıtların satışı gerçekleşirse, bu yasak alışveriş nedeniyle türel cürüm işlenir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir