Bir milyar dolarla yatırıma geldiler

Seçimlerin akabinde Türkiye’ye çok sayıda yatırım talepleri gelmeye başladı. Gayrimenkul Borsası’nın (GABORAS) davetiyle İngiltere’nin iş adamları kuruluşlarından biri olan Support Muslim Business Forum (SMBF) platformu, 30 yatırımcıyla birlikte İstanbul’a geldi. Londralı yatırımcılar, gayrimenkulden güce, sağlıktan turizm ve otelciliğe kadar birçok alanda birinci etapta 1 milyar dolarlık yatırım için ikili görüşmeler yapıyor. Yabancı yatırımcılar, Türkiye’deki fırsatları kıymetlendirmek için 1 hafta İstanbul’da kalacak.

Ruhi Konak.

YATIRIMCILARA TAKVİYE OLACAĞIZ

GABORAS Genel Müdür Yardımcısı Ruhi Konak, seçimlerin akabinde birinci yatırım talebini Londra’dan aldıklarını belirterek, “Türkiye’deki yatırım fırsatlarını anlatıyoruz. Birinci etapta güçten tarıma, turizm ve gayrimenkule kadar birçok alanda 1 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyorlar. Biz de yatırımcılarımıza takviye olacağız” dedi.

SIRA ALMANYA’DA

Türkiye’nin daha fazla yabancı yatırımcılara muhtaçlığı olduğunu belirten Konak, “Özellikle rüzgar ve güneş gücü üzere pak güç kaynaklarıyla ilgili yatırımcı geliyor. Biz de yatırımcılara bu mevzuda GABORAS olarak takviye olacağız. Süreç olarak daha birinci etapta 1 milyar dolarlık yatırım geldi. Bu başlangıç. Türkiye’ye çok ağır ilgi var. Evvel İngiltere akabinde Almanya ile de iş birliği içerisindeyiz. Önümüzdeki günlerde Almanya’dan da yatırımcıları davet edeceğiz” biçiminde konuştu.

GÜVENLİ BİR ORTAM VAR

GABORAS’ın Türkiye’nin yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar için büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Ruhi Konak, platformun kolay kullanımı ve güvenlik ögelerini temel alan teknik altyapısıyla yatırımcılar için cazip hale geldiğini belirtti.

“Türkiye’yi dünya gayrimenkul piyasasının ve finansmanının merkezi yapacağız” diyen Konak, “Türkiye son yıllarda yabancı yatırımcıların gözdesi haline geldi. Bu sebeple yabancı yatırımcılara odaklanan birçok gayrimenkul şirketi ortaya çıkmaya başladı. Lakin yabancı yatırımcıların Türkiye’deki yatırımlarını organize edebilecek muteber bir ortama muhtaçlıkları var. GABORAS Türkiye’nin tamamına hizmet verebilen yapısı, inançlı bir platform oluşu, yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği tahlil iştirakleri ile yabancı yatırımcılara büyük fırsatlar sunuyor’’ diye konuştu.

‘Türkiye’ye kesinlikle yatırım yapalım’ gözüyle bakıyorlar

SENYAP Yönetim Kurulu Lideri Hikmet Köse, seçimden sonra yurt dışından Türkiye’ye yatırım yapmak için çok önemli sermaye girişi olduğunu söyledi. Köse, “‘Sermayeler, nereye yatırım yapacağız’ diye yer bakıyorlar. ‘Türkiye’ye kesinlikle yatırım yapmalıyız’ diyorlar. Şu an en çok yatırım talebi Avrupa’dan geliyor. En yakın ve en hazır pazar Türkiye olduğu için önemli talep var. Seçimden sonra da çabucak harekete geçtiler” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir