Boğaziçi Üniversitesi’ne girişleri engellendi: Emekli akademisyenlerden toplu dava

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörlük binası önündeki protestolara takviye verdikleri sebebiyle yerleşkeye girişleri yasaklanan emekli akademisyenler, toplu dava açtı.

İstanbul yönetim mahkemesinde görülecek davada öğretim üyeleri üniversite kimlik kartı olan BUCard’larının iptal edilmesi kararının yürütmesinin durdurulmasını talep ediyor.

Söz konusu kararı mahkemeye taşıyan akademisyenler şunlar: Oya Başak, Güler Fişek, Fatma Gök, Sumru Özsoy, Ayfer Hortaçsu, Cevza Sevgen, ve Alpar Sevgen.

10 KİŞİNİN KARTI İPTAL EDİLDİ

BUCard, üniversite öğrencilerine, öğretim üyelerine, idari işçiye, mezunlara, emekli akademisyenlere ve idari işçiye verilen bir kimlik kartı. Okul idaresi mezunların ve emekli akademisyenlerin kartlarını iptal ederek okula girişini yasaklıyor. Kartın iptali genelde bildirilmiyor.

Yönetim, süreç içerisinde 10 emekli öğretim üyesinin kartlarını iptal etti.

Kartları iptal edilen akademisyenlerin yalnızca yerleşkeye girişleri değil araştırmalarında faydalanabilecekleri kütüphaneye erişimleri ve öğretim üyeleriyle yerleşke ortamında fikir alışverişi imkanları da engelleniyor.

Öte yandan davacı yedi akademisyenden beşi Türkçeye ‘onursal emekli’ olarak da çevrilebilecek ’emeritus’ unvanına sahip.

Emeritus öğretim üyelerine yerleşkedeki ofislerini kullanabilme, ders verebilme ve bilimsel araştırma hakkı tanınıyor. Öteki öğretim üyelerinden tek farklarıysa idari misyon alamamaları. Ancak alınan karar doğrultusunda emeritus öğretim üyeleri bu haklarından yoksun ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir