Kızılay: Kan için vatandaşlarımızdan ilave para talep ediliyorsa şikayetçi olunmalı

Türk Kızılay Kan Alma Hizmetleri Genel Müdürü Saim Kerman, hastanelere kan satışının işçi masraflarını karşılamak için yapıldığını söyledi. Hastalardan kan için para istenmediğini, bu türlü bir durumda şikayetçi olunması gerektiğini belirten Kerman, “Herhangi bir isim altında fark ödenmesi ya da bedelin vatandaştan istenmesi bir suçtur” diye konuştu.

Türk Kızılay Kan Alma Hizmetleri Genel Müdürü Saim Kerman, Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

Kızılay’ın 1957’den bu yana kan alma faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Kerman, “Bütün kan bileşenlerini Kızılay temin etmemektedir. Örneğin beyaz kan hücrelerinin alt kümelerinin tedavide kullanılması kelam konusu olduğunda Kızılay bu alanda bir faaliyet icra etmemektedir. O nedenle birtakım toplumsal medya mecralarında birtakım kan eserlerinin bulunmadığına dair sözlerin bir kısmı bu beyaz seriye aittir ve kurumuzun vazife alanında bulunmamaktadır” tabirlerini kullandı.

‘BİR ÜNİTE KANIN ELDE EDİLMESİNDE ORTALAMA 1025 LİRA MALİYET KELAM KONUSU’

Kızılay’ın 18 bölgede faaliyetlerini sürdürdüğünü, 68 vilayette sabit noktada hizmet sağladıklarını aktaran Kerman, şunları söyledi:

“Ekiplerimizle her gün yaklaşık 200-220 noktaya kadar ulaşabiliyoruz. Bu 220 noktada 830 civarında taşınabilir araç kullanıyoruz. Bunların aşağı üst 100’ü kan almada kullandığımız otobüs ve kamyonlardan oluşuyor. Kimi noktalarda da güçlendirilmiş çelik konstrüksiyon yapılarda kan alma sürecini gerçekleştiriyoruz. 2 bin 988 çalışanımız bu operasyonlarda çalışıyor. Günlük 1200 hastaneye de servis yapıyoruz. Yılbaşından bu yana hizmete sunduğumuz eser sayısı 835 bin. Bu büyük meblağın ortaya çıkmasında sarfiyatlar kelam konusu. Bunların en başında gelen, çalışan emekçilerimizin alın teridir, emeğidir, bunun karşılığıdır. İkincisi kullandığımız gereçtir. Dörtlü set dediğimiz bugün yaklaşık 200 lira civarında bir maliyeti olan seti kullanıyoruz. Birebir zamanda devletimizin Sağlık Bakanlığı aracılığıyla Kızılay’a yüklemiş olduğu testleri gerçekleştiriyoruz. Bu standart testlerin dışında ayrıyeten tavsiye niteliğinde olan bir kararı Kızılay kendisine ödev olarak belirlemiş ve 2019 yılından beri nükleik amplifikasyon testleri dediğimiz gelişmiş bir test sistemi daha kurgulamış ve hayata geçirmiştir. Onu da çapraz tahlil malzemesi olarak kullanıyoruz. Hasebiyle bir ünite kanın elde edilmesinde ortalama olarak yaklaşık 1025 lira civarında bir mali masraf kelam konusu.”

‘2007’DEN SONRA SİSTEM DEĞİŞTİ, VATANDAŞTAN HİZMET BEDELİ ALINMIYOR’

2007’den evvel toplumsal garantisi olmayanlardan ilaç alımında ve hastane yatışlarında olduğu üzere bir hizmet bedeli ödemesini Kızılay’ın da uyguladığını hatırlatan Saim Kerman, bu bedelin, bir ünite kanı elde etmek için kullanılan maliyet masrafı olduğunu, kanunen bu bedel üzerinde bir ölçünün alınamayacağını tabir etti ve 2007’den sonra bu sistemin değiştiğini lisana getirdi.

2007’de sıhhat sisteminin birleştirilmesiyle vatandaşların Kızılay ile mali bağının büsbütün kesildiğine söyleyen Kerman, bundan sonraki süreçte yalnızca Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun, oluşan maliyetin bedelini kendi belirlediği sayı üzerinden hastanelere aktarmasının kelam konusu olduğunu belirtti.

Kerman, “Bu transferde kullandığımız şey nedir? Evet toplumsal medyada vakit zaman dolaşan o faturalardır. Bu faturalardaki tabirler doğrudur. Bölge kan merkezlerimiz, sevk ettikleri eserin bedelini hastanelere fatura etmektedirler, özel ya da kamu hastanelerine. Devletimiz ise hastaneler tarafından kendilerine ulaştırılan, ister ameliyat esnasında kullanılan kan eserleri ister direkt lösemi üzere hastalıklarda kullanılan kan eserleri olsun, bunların bedellerini hastanelerin hesaplarına yatırmakta, hastaneler de o meblağları Kızılay’a aktarmaktadırlar” dedi.

“Bunlardan bir kısmı maalesef hastanelerde dava konusu olacak kadar geç yatırılmaktadır” diyen Kerman, “Çünkü biz bunlarla sonuçta çalışanların maaşlarını ödüyoruz. Kan torbası ithal ediyoruz. Bunlar ithal eserler. NAT testlerini, selülozik testleri, kan gruplama testlerini büyük oranda ithal ediyoruz. Bu bedeli ödeyebilmek için de bu çevrimi bir formda yapmamız lazım. Devletimizin bulduğu formül de budur. Yani Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden bir ödeme yapılmasıdır” halinde konuştu.

‘KAN İÇİN BEDEL İSTENİRSE ŞİKAYETÇİ OLUN, BİZ DE TAKİPÇİSİ OLALIM’

2013 yılında güncellenen Sosyal Güvenlik Kurumu Sıhhat Uygulama Bildirimi’nde “kan bileşenlerinden asla ek fiyat alınamayacağı” ibaresinin yer aldığını lisana getiren Kerman, “Vatandaşlarımızın, toplumsal medyada dolaşan faturaların üzerine ilaveten kendilerinden bir para talep ediliyorsa bunu derhal şikayet konusu yapmaları gerekir ki biz takipçisi olabilelim. Sıhhat Bakanlığımızı da elbette devreye alabilirler. Bize değil onlara da şikayetlerini iletebilirler. Hasebiyle rastgele bir isim altında bir fark ödenmesi ya da Kızılay’ın gönderdiği bu faturaların bedellerinin vatandaştan istenmesi bir cürümdür. Zira burada ‘yapılmamalıdır’ demiyor, ‘yapılamaz’ diyor, yasaklanmış bir hadiseden bahsediyoruz” dedi.

Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğünün, geçen yıl 451 milyon lira ziyan ettiğini aktaran Kerman, “Bunu direkt doğruya Kızılay’ın öz kaynaklarından finanse ederek kapatmıştır. Bir evvelki mali yılı 226 milyon, ondan evvelki mali yılı da 179 milyon lira ziyanla kapatmıştır. Yani yaklaşık 800 milyondan fazla bir bedeli Kızılay kendi öz kaynaklarından finanse etmiştir. Kızılay’a burada haksızlık yapılmaktadır. Hiçbir formda ticari olarak kar elde edilen bir iş değildir” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir