Sel felaketinde can kaybı 17 oldu! Kaybolan anne ve kızı arama çalışmaları sürüyor

Kahramanmaraş sarsıntılarında büyük hasar alan Şanlıurfa ve Adıyaman’ı bu defa de sel felaketi vurdu.Selde arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bölgeden bir acı haber daha geldi. Arama kurtarma grupları, Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde sel sonucu bodrum katı suyla dolan bir alışveriş merkezinde 1 kişinin cansız vücudunu buldu.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 17’YE YÜKSELDİ

Cesedin kayıp olduğu bildirilen paklık vazifelisi Ömer Vakit’e ilişkin olduğu belirtildi. Böylece sel nedeniyle Şanlıurfa’daki can kaybı 15’e yükseldi. Adıyaman’da da 2 kişi hayatını yitirirken, toplam can kaybı 17’ye çıktı.

ANNE KIZI ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Adıyaman’ın Tut ilçesinde sağanak sonrası meydana gelen selde kaybolan anne ile kızının bulunması için başlatılan çalışmalar ise sürüyor. Sağanak sonrası ilçe merkezinden geçen derenin dün taşması sonucu kaybolan bireylerin bulunması için ortalarında Mersin Kıyı Güvenlik Su Altı Arama Kurtarma, polis dalgıç, jandarma arama kurtarma, AFAD, UMKE ve itfaiye gruplarının bulunduğu yaklaşık 500 kişilik grup misyon yapıyor. İş makinelerinin de dayanak verdiği çalışmalarda kayıp olduğu belirtilen anne Fatma ile 1,5 yaşındaki kızı Zeynep Zümra Tekdal’a ulaşılmaya çalışılıyor.

İkinci sel ihtimaline karşı kimi tedbirlerin alındığını anlatan Özkan, “Arama çalışmalarına konteynerin kaydığı yerden Yaylalı köyüne kadarki 20 kilometrelik sınır boyunca devam ediliyor. Gruplarımız gece ve gündüz durmaksızın çalışmalarını sürdürüyor. Bir yandan termal, bir yandan sondalama ve boşluk arama aygıtları kullanılıyor. Bunun yanında sondalama yapılan alanlarda ince tarama metoduyla kaldırma çalışması yürütülüyor.” dedi.

SURİYE ASILLI 5 KİŞİNİN CANSIZ VÜCUDUNA ULAŞILMIŞTI

Dün Şanlıurfa İtfaiye Müdürlüğü takımlarının Veysel Karani Mahallesi’nde yürüttüğü çalışma sırasında Yavuz 12 Apartmanı’nın bodrum katında Suriye asıllı olduğu anlaşılan 5 kişinin cansız vücuduna ulaşılmıştı.

VATANDAŞLARA “EVLERİ BOŞALTIN” ÇAĞRISI

Şanlıurfa Valiliği, devam eden sağanak nedeniyle dere ve kanal yataklarına yakın meskenlerde ikamet eden vatandaşları, meskenlerini boşaltması konusunda uyararak, gerekmedikçe konutlarından ve inançlı alanlardan ayrılmamalarının ehemmiyet arz ettiği belirtildi.

ŞANLIURFA’DA EĞİTİME VERİLEN ORTA UZATILDI

Şanlıurfa Valiliği, şiddetli sağanak nedeniyle eğitim öğretime yarın da orta verildiğini duyurdu. Valiliğin toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, “Şiddetli sağanak yağışın beraberinde getirdiği aksilikler sebebiyle vilayetimizdeki tüm okul kademelerinde eğitim öğretime 17.03.2023 tarihinde 1 gün orta verilmiştir. Kamu kurumlarındaki hamile/engelli/kronik rahatsızlığı olan kamu görevlilerimiz de idari müsaadeli sayılacaktır.” sözleri kullanıldı. Şanlıurfa’da sağanak nedeniyle eğitim öğretime dün ve evvelki gün de orta verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir