Yolsuzlukla suçlanan Ekvador Cumhurbaşkanı Lasso, Ulusal Meclisi feshetti

Ekvador Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso, kendisini vazifeden azletme talebiyle toplanan Ulusal Meclisi feshettiğini duyurdu.

Lasso, ulusa sesleniş konuşmasında, ülkenin “ciddi siyasi kriz ve iç karışlık” yaşadığını belirterek, Anayasa’nın 148. hususunun kendisine verdiği yetkiyle “çapraz ölüm” kararnamesini imzaladığını bildirdi.

Ulusal Meclisi feshettiğini açıklayan Lasso, Anayasa gereği yasama ve devlet başkanlığı seçimlerinin düzenleneceğini duyurdu.

AA’nın haberine nazaran Lasso, aldıkları kararın, Ekvador halkı için en hakikat yol olduğunu vurgulayarak, “Bu yalnızca anayasal olduğu için değil tıpkı vakitte Ekvador halkına bir sonraki seçimlerde kendi geleceklerine karar verme yetkisini geri verdiği için demokratik bir karardır. Umudu ve sükuneti tekrar kazanmamız için bunu yapmalıyız” tabirini kullandı.

ZİMMETİNE PARA GEÇİRDİĞİ İDDİASI

Mecliste dün başlayan oturumda da konuşan Lasso, “Bu hükümete taarruzun sonu yoktur, kabinede hükümetin işini aksatmak için 14 siyasi davayı devreye aldılar. İçeride siyasi kriz ve karışıklık var. Halkın hiçbir meselesini çözmeyen hayali bir durum yarattılar. Bana karşı besledikleri kin, masumiyetimin en büyük ispatıdır. Muhalefet tüm bu uğraşıyla hükümeti istikrarsızlaştırmaya çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Lasso, zimmete para geçirme savlarını reddederek, devlet petrol şirketi ile bir tanker firması ortasında yapılan kontratın kendi periyotlarından evvel imzalandığını kaydetti.

ÜLKEYİ 6 AY KARARNAMEYLE YÖNETECEK

Karara nazaran, Lasso, 6 ay müddetle ülkeyi kararname ile yönetecek ve bir yandan da seçim takvimi belirlenecek. Böylece Lasso’nun vazifeden alınma süreci iptal oldu.

Erken cumhurbaşkanlığı seçiminin tarihi belirlendiğinde de yeni seçilecek isim, ülkenin Mayıs 2025’e kadar yeni cumhurbaşkanı olacak.

Muhalefetin talebiyle dün toplanan Ulusal Meclis, Lasso’nun misyondan azlini tartışırken, Cumhurbaşkanı Lasso, Anayasa’nın kendisine verdiği yetkiyi kullanarak meclisi feshetti.

Ekvador Anayasası’na 2008’de dahil edilen “çapraz ölüm” kararnamesi, Cumhurbaşkanı ile yasama ortasındaki krizi sona erdirmeyi amaçladı. Lasso, bu kararnameyi birinci uygulayan Cumhurbaşkanı olarak ülke tarihine geçti.

‘KARAR DİKTATÖRLÜK’

Ekvador Yerli Halklar Konfederasyonu (Conaie), Lasso’nun meclisi feshetme kararını diktatörlük olarak nitelendirirken, gün içerisinde toplantı yapma kararı aldı. Daha evvelce ülkede büyük protestolar gerçekleştirdiği belirtilen Conaie’nin bu kararı ve Ekvador halkının olası yansısına karşı ordu çalışanının Ulusal Meclis önüne gelerek güvenlik tedbiri aldığı bildirildi.

LASSO’YA YÖNELİK SUÇLAMALAR

Lasso, devlet petrol şirketi ile bir tanker firması ortasında yapılan mukavelede zimmete para geçirme ve bu mühlet içerisinde yapılan usulsüzlüklere göz yummakla suçlanmıştı. Anayasa Mahkemesi, hakkında yolsuzluk suçlamaları yapılan Lasso için 30 Mart 2023’te mecliste azil soruşturması yürütülebileceğine karar vermişti.

Lasso’ya yönelik Haziran 2022’de yolsuzluk suçlamaları nedeniyle mecliste gensoru verilmiş lakin 92 oya ulaşmadığı için misyondan alınma talebi reddedilmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir